Alueiden ja kuntien päättäjät vaikuttavat vahvasti myös sote- ja varhaiskasvatuksen ammattilaisten arkeen, mm. työvoimaa ja työoloja koskevissa kysymyksissä. Elämme isojen muutosten aikaa, siksi ei ole samantekevää keitä valitaan päättäjiksi!
Tehyläiset ehdokkaat saivat koulutusta
Järjestimme tehyläisille webinaarin 29.1., josta ehdokkaat saivat eväitä vaalityöhön ja markkinointiin. Webinaarissa tehyläiset alue- ja kuntavaaliehdokkaat saivat hyödyllistä tietoa kampanjointia ja markkinointia varten sekä tietoa Tehyn teemoista.
Ilmoittaudu tehyläisten ehdokkaiden seminaariin 6.3.
Järjestämme uudestaan tehyläisille ehdokkaille webinaarin. Webinaarissa tehyläiset saavat hyödyllistä tietoa kampanjointia ja markkinointia varten sekä tietoa Tehyn teemoista. Ilmoittaudu 4.3. mennessä!
Ilmoita jo nyt ehdokastietosi!
Ilmoittaudu tehyläiseksi alue- tai kuntavaaliehdokkaaksi vaalisivuillamme. Sivuilta näet myös miten Tehy tukee ehdokkaita vaaleissa.
Tärkeitä päivämääriä alue- ja kuntavaaleissa 2025
- 4.3. ehdokashakemusten jättöpäivä
- 13.3. ehdokasnumerot julkaistaan
- 2.–8.4. ennakkoäänestys kotimaassa
- 2.–5.4. ennakkoäänestys ulkomailla
- 13.4. vaalipäivä
- 16.4. tulosten vahvistaminen
- 1.6. aluevaltuustot ja kuntien valtuustot aloittavat työnsä
Ajankohtaisuutista on päivitetty 14.2.2025